Sieviešu saruna. Vai no aukstuma ir jābaidās?
Ir tik patīkami rudenī vai ziemā nedēļas nogalē ar savu labāko draudzeni doties pārgājienā vai pastaigā tuvajos kalnos, lai atpūstos no trokšņainās pilsētas.
Ir tik patīkami rudenī vai ziemā nedēļas nogalē ar savu labāko draudzeni doties pārgājienā vai pastaigā tuvajos kalnos, lai atpūstos no trokšņainās pilsētas.
Nesen nokritušas lapas čaukstēja mums zem kājām. Mazliet nogurušas pēc ilgās pastaigas mēs apstājāmies pie sava iecienītā soliņa. Šeit neskaitāmas reizes esam pārrunājušas svarīgus dzīves jautājumus. Kad es grasījos apsēsties, lai atpūstos, mana draudzene ar lielu izbrīnu man jautāja:
"Vai tiešām tu grasies sēdēt uz soliņa tik aukstā laikā?" Pašai negaidot, viņa bija aizsākusi diskusiju.
"Kāpēc gan ne? Es tikai atvilkšu elpu," es atbildēju. "Esmu silti saģērbusies, un es esmu vesela."
"Parasti man viegli rodas urīnceļu infekcija. Es vasarā vairākas minūtes staigāju ar basām kājām 30 grādu karstumā, un man radās infekcija, kuras dēļ pagājušajā gadā man bieži bija jādodas pie ārsta un atveseļošanās ilga 2 mēnešus. Es par to pat nevēlos runāt – nieze un dedzinoša sajūta urinēšanas laikā, tualetes apmeklēšana ik pēc 10 minūtēm un neciešamas sāpes vēdera lejasdaļā. Es nemūžam nesēdētu uz auksta soliņa vai auksta akmens. Paskaties, es pat uzvilku jostasvietas sildītāju. Es daru visu iespējamo, lai man vairs nebūtu urīnceļu infekcijas. Es tavā vietā tur nesēdētu,” viņa uzsvēra, cenzdamās mani pārliecināt.
"Vai nezini, ka mēs nesaslimstam no aukstuma? Ir iemels uztraukties tikai tad, ja ir novājināta imūnsistēma vai ja sirgst ar citu slimību. Turklāt urīnceļu infekciju izraisošā baktērija neiekļūst ķermenī no ārpuses."
"Tad kā es inficējos, staigādama ar basām kājām vai sēdēdama uz aukstas grīdas, kad gatavojos eksāmeniem?"
"Urīnceļu saslimšanas zināmā mērā ir saistītas ar aukstumu, bet tikai tāpēc, ka zemākā temperatūrā vēnas sašaurinās. Tāpēc palēninās asinsrite un pavājinās organisma aizsargspējas. Tāpēc baktērijas, kas jau ir organismā, var vieglāk vairoties, palielinot iespēju rasties infekcijai."
Urīnceļu infekcijas cēlonis parasti ir baktērijas. Bieži vien tās urīnceļos iekļūst dzimumakta laikā. Risks iegūt šo infekciju palielinās arī, nepareizā virzienā noslaukot intīmās ķermeņa daļas; jāslauka no priekšpuses uz aizmuguri. Infekcijas risks palielinās novājinātas imūnsistēmas gadījumā. Nelabvēlīgās baktērijas var vairoties arī maksts vides izmaiņu
ietekmē. Cik man zināms, tas tev nav aktuāli, tomēr jāatceras, ka arī pesārija un spermicīdu želejas ietekmē var palielināties iespēja iegūt šo infekciju. "Bērnībā mana mamma apgalvoja pretējo. Viņa teica, ka urīnceļu infekcija ir saistīta ar aukstumu."
"Protams. Toreiz cilvēki nebija tik izglītoti šajā jomā, jo īpaši par ķermeņa intīmajām daļām. Manuprāt, tas ir pašsaprotami."
"Ko tu domā par ārstēšanas līdzekļiem mājas apstākļos, par kuriem stāstīja mūsu vecvecāki? Vai tavuprāt arī tās ir muļķības?"
"Noteikti nē. Man vecvecāki iesaka aukstā laikā lietot vairāk C vitamīnu. Zeltgalvīte ļoti labi uzlabo organisma veselību, un noteikti arī dažādas zāļu tējas, piemēram, nātru, pelašķu, kosas, kumelīšu vai piparmētru tēja. Patiesībā, arī liels daudzums šķidruma, piemēram, 2–3 litri ūdens var būt brīnumlīdzeklis. Lai izārstētu šo infekciju, jādzer pēc iespējas daudz šķidruma, lai izskalotu baktērijas no organisma."